9 nasvetov, kako ustvariti popolno spalno rutino, da se izogneš ponovnemu zamujanju

Se tudi tebi pogosto dogaja, da prespiš budilko, ko bi že davno morala biti na delovnem mestu? ali se zbujaš samo še bolj utrujena in čisto brez energije?

Spodaj najdeš nekaj napotkov, kako ustvariti pravilno spalno rutino. 

1.  USTVARIMO SI RUTINO

 

Svoje telo lahko pripravimo na popoln nočni spanec, tako da ustvarimo rutino, preden gremo spat. IzvajaJANJE sproščujočIH dejavnosti lahko pomiri telo in um ter jima pomaga, da se pripravita na počitek – dragocena praksa, če imamo kakršno koli obliko tesnobe zaradi spanja. Karkoli, od branja do tople prhe ali kopeli, naM lahko pomaga pri sprostitvi in ​​počitku. Tukaj je nekaj drugih stvari, ki jih lahko poskusiMO:

 

  • PITJE ČAJA BREZ KOFEINA

  • MEDITIRANJE PRED SPANJEM

  • POSLUŠANJE POMIRJUJOČE GLASBE

  • RAZTEZANJE IN VADBA 

2. UstvariMO popolno okolje za spanje

 

Z ustvarjanjem okolja, pripravljenega za spanje, lahko spodbudiMO svoje telo in možgane, da se sprostijo, kar NAM lahko pomaga lažje zaspati. Če želiMO bolje spati, moraMO zagotoviti, da je soba temna. Prav tako POSKRBIMO ZA PRAVO TEMPERATURO v SPALNICI. Če je prevroče ali premrzlo, obstaja velika verjetnost, da SPANEC NE BO DOVOLJ KVALITETEN. Svojo sobo lahko pripraviMO na prijetno temperaturo tako, da NASTAVIMO termostat eno uro ali več pred spanjem ali pa investiraMO v noVO POSTELJNINO, ki bo bolje ustrezalA NAŠIM potrebam.

 

3. VodiMO dnevnik spanja

 

Dnevniki spanja je odličen način za sledenje, kako spiMO v različnih okoliščinah. Če si pred spanjem zapišeMO podrobnosti o svoji okolici ali dejavnostih, lahko bolje oceniMO, kaj moraMO spremeniti ali ohraniMO enako.

Na primer, če popijeMO skodelico kofeinskega čaja eno uro pred spanjem in ugotoviMO, da težJE zaspiMO ali se zjutraj TEŽKO PREBUDIMO, se poskusiMO izogniti kofeinskemu čaju vsaj dve uri pred spanjem, da vidiMO, ali bo to kaj spremenilo. Če se nič ne spremeni, si oglejMO druge dejavnike,kot je sobna temperatura ali dejavnosti, ki sMO jih izvajalI pred spanjem.

 

4. IzogibajMO se prekomernemu spanju ob koncU tedna


Vemo – spanje ob koncih tedna se lahko včasih zdi kot mini dopust. Vendar pa lahko spanje ob koncih tedna dlje kot običajno škodi NAŠI spalni rutini in zdravju. priporočljivo je, da se tudi ob vikendih zbujamo ob isti uri kot med tednom, če je le mogoče.  

 

5. OdložiMO telefon, ugasniMO tv 

 

vsi že poznamo negativne učinke tehnologije na spanje.kakršnakoli svetloba slabo vpliva na proizvodnjo melatonina - hormona, ki se proizvaja za nadzor cikla spanja in budnosti -, toda zlasti modra svetloba to naredi še močneje. brez tehnologije pred spanjem je tako le še en korak do znanja, kako spati bolje.

 

6. UstvariMO si zdrave prehranjevalne navade čez dan


VerjelI ali ne, način prehranjevanja čez dan lahko pomaga ali ovira NAŠ spanec. Od količine kofeina, ki ga zaužijeMO, do vrst hranil, ki jih dajeMO telesu – vse je pomembno.

uživanje prave hrane, bogate s hranili, omogoča možganom, da proizvajajo nevrotransmiterje, ki so nujno potrebni za vzdrževanje spanja in da si telo kvalitetno odpočije. tudi uživanje alkoholnih pijač pred spanjem bistveno poslabša kakovosten spanec. 

 

7. IzogibajMO se POPOLDANSKEMU dremanju


če sodiMO med tiste ljudi, ki si popoldne radi privoščijo spanec zleknjeni kar na kavču, se lahko počutiMO še bolj utrujenI ali omamljenI, kot če sploh ne bi zadremalI. Da boMO čez dan ostalI budnI, pijMO veliko vode, da ostaneMO hidriranI. 

Če se začneMO počutiti zaspanI, poskusiMO izvesti nekaj poskokov ali druge vaje, s katerimi boMO razgibalI telo in prebudilI možgane. 

 

8. TelovadiMO čez dan


Čeprav ni dokončnega znanstvenega odgovora o tem, kako natančno vadba izboljša spanec, obstaja povezava med vadbo in količino globokega spanca, ki ga dobimo.

vadba poveča količino globokega spanca, To je pomembno, saj globok spanec pomladi telo. Vadba lahko tudi razbremeni um in uravnovesi tvoje razpoloženje, kar NAM lahko bolje pomaga zaspati.

Z vadbo čez dan telo pripravimo na globok spanec ponoči, zaradi česar se bomo zjutraj lažje zbudili in tudi bolje počutili. Ko je naše telo doživelo pomladitev, ki jo potrebuje, je manj verjetno, da se bomo zbudili utrujeni ali omamljeni ali da bi želeli še dlje spati. 

 

9. zamenjajMO svoj alarm


Ni skrivnost, da ima večina ljudi negativen odnos do svoje budilke. Vendar pa obstajajo različne vrste budilk. Telefonske ali druge digitalne budilke se pogosto oglašajo z glasnim zvoncem ali pesmijo, kar nas običajno zmoti ali celo prestraši. zato je nujno potrebno, da imaMO alarm, ki NAM omogoči MIRNO PREBUJANJE, TOREJ DA SE ZBUDIMO nežno in naravno.

 

ŽELIMO VAM MIREN IN PRIJETEN SPANEC. 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih